Home Biznes Prawo drogowe musi znać każdy

Prawo drogowe musi znać każdy

by Agata

Poruszamy się po drogach. Nawet jeśli nie mamy samochodu czy motocykla, to przecież uczestniczymy w ruchu drogowym jako piesi. To oznacza, że każdy z nas musi znać podstawowe prawa dotyczące ruchu drogowego, bo tylko wówczas można mieć pewność, że nie będziemy stwarzać zagrożenia, a więc nie tylko siebie, ale też i innych nie będziemy narażali na utratę zdrowia czy życia w wyniku wypadku.

To też oznacza, że warto przynajmniej od czasu do czasu zajrzeć do kodeksu drogowego, bo wówczas będziemy mieli pewność, że będziemy wiedzieli jak się zachować podczas poruszania się po drodze. Oczywiście osoby kierujące samochodami muszą znać większy zakres przepisów niż piesi, którzy nie posiadają prawa jazdy.

Uczmy już od małego

Są takie kwestie w prawie drogowym, które musi znać każdy. Dotyczą one przede wszystkim poruszania się po jezdni, kiedy nie ma chodnika, jak i sposobu przechodzenia przez przejście dla pieszych, jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej. Od poznania tych podstaw uczestnictwa w ruchu drogowym będzie zależało to, czy będziemy bezpieczni, czy nie zostaniemy potrąceni przez samochód. Dlatego też tak ważne jest to, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci podstaw z kodeksu ruchu drogowego. Tego, że przed przejściem dla pieszych zawsze należy się zatrzymać i dokładnie się rozejrzeć. Tego, że nie można przebiegać przez jezdnię, a już kompletnie jest to zabronione jeśli nie ma wyznaczonego przejścia. Im prędzej zaczniemy tego typu rzeczy wpajać dzieciom, tym łatwiej będzie im się tego nauczyć, tym bardziej naturalne stanie się stosowanie tych wytycznych, a to oznacza, że tym bezpieczniejsze będzie nasze dziecko w drodze do szkoły czy podczas zabawy na dworze.

Kierowcy muszą przyswoić więcej informacji

Piesi nie potrzebują znać tak wielu zasad zawartych w kodeksie drogowym, jak to ma miejsce w przypadku kierowców samochodów. Oni nie tylko muszą wiedzieć to, co wiedzą piesi, ale także muszą wykazać się znajomością ogromnej ilości znaków. To właśnie one będą określały, kto ma pierwszeństwo na danym skrzyżowaniu, czy wolno wjechać w konkretną ulicę, czy danym samochodem można się poruszać po wyznaczonym terenie, czy może jest on na to zbyt ciężki, albo za wysoki. Niezwykle ważne jest to, aby mieć jak największą wiedzę odnośnie prawa drogowego, ponieważ jego złamanie może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. W najlepszym przypadku możemy spowodować kolizję, podczas której nikomu nic się nie stanie, a więc będzie szansa na polubowne porozumienie się z drugą stroną, bez konieczności wzywania policji. W najgorszym możemy doprowadzić do utraty życia przez innego uczestnika ruchu drogowego, a wówczas według prawa będziemy musieli być osądzeni i ponieść karę. Im lepiej więc znamy prawo drogowe i jego wytyczne, tym łatwiej i bezpieczniej będziemy mogli się poruszać po naszych drogach.

Warto znać zasady ruchu drogowego i co jakiś czas je sprawdzać, ponieważ one także czasami są zmieniane. Za ich nieprzestrzeganie może nas spotkać naprawdę surowa kara, więc lepiej być z tym prawem na bieżąco.

Related Posts

1 comment

Stanislaw M. 29 kwietnia 2021 - 14:10

Zgadzam sie z tym, ze warto uczyc nawet dzieci przepisow. Dzieki temu minimalizujemy ilosc wypadkow drogowych!

Reply

Leave a Comment