Home Biznes Można pracować na różne umowy

Można pracować na różne umowy

by Agata

Przychodzi taki moment, kiedy kończymy edukację i trzeba zacząć zarabiać na własne utrzymanie. Niektórzy próbują łączyć naukę z pracą, co również ma wiele plusów, bo nie tylko uczą się systematyczności, ale taka zaradność świetnie wygląda w późniejszym CV.

Nie mniej, warto wiedzieć, że decydując się na podjęcie pracy już po zakończonej edukacji mamy znacznie większe możliwości jeśli chodzi o rodzaj umowy, którą będziemy mogli tutaj podpisać. W przypadku łączenia nauki i pracy, zazwyczaj proponowana jest umowa zlecenie albo o dzieło. Wyjątkiem mogą być studenci zaoczni, którzy faktycznie w tygodniu mogą pracować przez pełen zakres godzin. Nie mniej warto wiedzieć jakie są rodzaje umowy o pracę i co one nam zapewniają, abyśmy wiedzieli, co nas interesuje i na poszukiwaniu jakiego zatrudnienia powinniśmy się skoncentrować.

Jakie są możliwości?

Przede wszystkim możemy zostać zatrudnieni na umowę o dzieło. Wówczas umowa będzie obejmowała wykonanie określonej pracy, którą może być skoszenie trawnika, zebranie odpowiedniej ilości koszy z owocami czy posprzątanie domu. Będziemy mieli tutaj określone zarobki, a jedyne co będziemy opłacać na rzecz państwa to podatek. To jednak oznacza, że nie będziemy mieli płaconych świadczeń zdrowotnych czy emerytalnych, nie będziemy mogli również liczyć na płatny urlop wypoczynkowy czy chorobowe. Co więcej, po skończonej pracy nie będziemy mieli pewności czy uda nam się zyskać kolejne zlecenie, a zwolnieni możemy być z dnia na dzień. Możemy też pracować na umowę zlecenie, która może być podpisana na dłuższy okres czasu, ale tutaj również nie możemy liczyć na opłacanie żadnych dodatkowych świadczeń, chyba że sami będziemy je opłacać.

Najwięcej mamy na umowie o pracę

Warto wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy o pracę. Może ona być zawarta na czas określony, po którym będzie można ją przedłużyć albo zakończymy współpracę. Ale może być również zawarta na czas nieokreślony, a więc nie będziemy mieli podanego terminu jej zakończenia. Warto wiedzieć, że pracując na umowę o pracę, mamy opłacone ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, chorobowe, jak również odprowadzany będzie podatek. Dodatkowo to właśnie przy tym rozwiązaniu będziemy mieli opłacany urlop wypoczynkowy, jak i będziemy mieli pokrywany czas, w którym będziemy przebywali na chorobowym, a więc nie będziemy musieli się obawiać nagłego pozostania bez środków do życia. Tutaj jeśli będziemy chcieli się zwolnić albo zostaniemy zwolnieni, będzie obowiązywał okres wypowiedzenia od kilku tygodni do kilku miesięcy, gdzie jeszcze będziemy mogli pracować, a jednocześnie będziemy mieli czas na znalezienie czegoś nowego.

Koniecznie zobaczmy jaki rodzaj umowy o pracę może nam być zaproponowany i która forma najbardziej by nas interesowała. Niby najlepsza jest umowa o pracę, jednak jeśli chcemy, aby więcej pieniędzy fizycznie trafiało do naszego portfela i nie chcemy się ograniczać do jednego pracodawcy, to lepszą propozycją może się okazać umowa o dzieło czy zlecenie.

Related Posts

1 comment

warrior 29 kwietnia 2021 - 14:15

Dobre podejscie do tematu! Choc umowa o prace stanowi zwykle najlepsze rozwiazanie, nie pozwala na zadna elastycznosc.

Reply

Leave a Comment