Home Biznes Jak oszczędzać finanse?

Jak oszczędzać finanse?

by Agata

Każdy chce mieć taką pracę zawodową, która będzie dawała mu satysfakcję, ale jednocześnie też chcemy, żeby zapewniała nam ona odpowiednie wynagrodzenie. W końcu bez pieniędzy nie będziemy w stanie zapłacić za zakupy, opłacić mieszkania czy dodatkowych aktywności.

Nie mniej warto wiedzieć, w jaki sposób można oszczędzać finanse, tak aby mieć coś odłożone na czarną godzinę, w razie jakichś nieprzewidzianych wydatków. Może się okazać, że jeśli wprowadzimy w nasze życie kilka niewielkich zmian, to będziemy mogli naprawdę wiele zaoszczędzić. Co więcej czasami naprawdę niewiele potrzeba, aby móc się cieszyć ze sporej kwoty, którą uda nam się odłożyć.

Od czego zacząć?

Jeśli do tej pory nie oszczędzaliśmy, to warto zacząć od małych kroków, tak aby zbyt szybko się nie zniechęcić. To oznacza, że możemy się umówić, że będziemy odkładali 2 lub 5 złotych każdego dnia. Możemy też zrobić tak, że na koniec każdego tygodnia będziemy do specjalnej puszki zsypywać wszystkie monety, jakie się znajdą w naszym portfelu. Możemy też od razu ustalić, że każdego miesiąca, od razu po wypłacie odkładamy do puszki czy przelewamy na konto oszczędnościowe 100 złotych. Niezwykle ważne w tym wszystkim jest to, aby być systematycznym, żeby faktycznie pilnować tego odkładania pieniędzy i co więcej, żeby ich nie podbierać. Jeśli obawiamy się właśnie tego ostatniego, to warto założyć konto oszczędnościowe, bo stamtąd trudniej będzie nam wyjąć pieniądze niż z puszki, która będzie stała w pokoju na półce. Oczywiście takie odkładanie fizycznie pieniędzy będzie najlepsze, ale co zrobić, jeśli nie dysponujemy taką wolną gotówką? Wówczas w pierwszej kolejności musimy zadbać o to, aby ją zyskać, a to oznacza, że powinniśmy przyjrzeć się naszym wydatkom, tak aby znaleźć przestrzeń, w której będziemy mogli zacząć oszczędzać.

Gdzie szukać oszczędności?

Do tej pory ledwo wystarczyło nam pieniędzy od wypłaty do wypłaty, przez co powoli zaczyna nas to denerwować i chcemy to zmienić? Warto zrobić rozpiskę, w której z jednej strony będziemy mieli wpisaną kwotę, jaką dysponujemy każdego miesiąca, a z drugiej powinniśmy wpisać nasze wydatki. Zaczynając od tych największych, których nie możemy zmienić, jak opłata za mieszkanie, za paliwo, bilet na komunikację miejską, a kończąc na tych, które odnoszą się do naszych przyjemności. Może zamiast kupować gotowe śniadanie, powinniśmy zacząć je przygotowywać w domu? Może zamiast co miesiąc kupować dwie nowe bluzki, warto poprzestać na jednej, a pieniądze, które wydalibyśmy na drugą, odłożyć do puszki? Warto także sprawdzić ile pieniędzy wydajemy na inne przyjemności, jak wyjście do kina, zakup alkoholu, spotkania z przyjaciółmi. Być może jeśli uda nam się je trochę ograniczyć, to zaoszczędzimy kwotę, którą co miesiąc będziemy mogli przeznaczać na oszczędności. Po pewnym czasie uzbiera się z tego spora kwota.

Warto zobaczyć co możemy zrobić, aby zyskać oszczędności, które będą dla nas ratunkiem w trudnej sytuacji albo pozwolą nam na kupienie czegoś o czym od dawna marzyliśmy.

Related Posts

1 comment

starszy 29 kwietnia 2021 - 14:08

Oszczędzanie to jedna z najważniejszych spraw w życiu – pełna zgoda…

Reply

Leave a Comment