Home Biznes Jak można rozsądnie łatwo i naprawdę tanio inwestować w akcje?

Jak można rozsądnie łatwo i naprawdę tanio inwestować w akcje?

by Agata

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tym, w jaki sposób każdy z nas także zupełnie początkujący, może inwestować w akcje znanych światowych firm. Przejdziemy przez obszar coraz bardziej popularnego pasywnego inwestowania poprzez fundusze ETF. Przede wszystkim jednak musimy jasno wyjaśnić, co właściwie oznacza ten skrót i dlaczego w ogóle powinniśmy zawracać sobie czymś takim głowę. ETF = Exchange Traded Fund.

Mówiąc prościej, ETF jest jak koszyk akcji różnych spółek, które kupujesz za jednym razem poprzez zakup ETF na giełdzie. Podobnie jak pojedyncze akcje, tytuły uczestnictwa funduszy ETF są notowane w ciągu dnia giełdowego po cenach, które zmieniają się w zależności od popytu i podaży. Inwestowanie na rynku akcji jest owiane szeregiem półprawd i niepotrzebnych uprzedzeń. Wiele osób boi się inwestować, a przecież nie ma ku temu żadnych racjonalnych powodów. Jeśli szukasz bezpiecznej, długoterminowej inwestycji, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o wykorzystaniu ETF-ów. Fundusze ETF są instrumentem inwestycyjnym, który oferuje bardzo dobrą równowagę pomiędzy ryzykiem a zyskiem.

Czy ETFy są dobre dla początkujących i dlaczego powinienem w nie inwestować?

Fundusze ETF są idealne dla początkujących inwestorów ze względu na ich liczne zalety, takie jak niskie opłaty, dobra płynność, szeroki wachlarz opcji inwestycyjnych, dywersyfikacja i niski poziom wymaganej inwestycji. Możesz kupować ETF-y bezpośrednio poprzez swój rachunek inwestycyjny (odpowiedni dla większych lub bardziej doświadczonych inwestorów) lub poprzez pośrednika/ robo-doradcę/brokera, który za niewielką opłatą załatwi wszystko za Ciebie. Przyjrzyjmy się więc bliżej kilku głównym zaletom ETF-ów i dlaczego uważam, że każdy, kto poważnie myśli o budowaniu swojego osobistego bogactwa, powinien inwestować w ETF-y.

ETF pomoże Ci zdywersyfikować Twój portfel

Każdy szanujący się doradca inwestycyjny zaleca dywersyfikację portfela i jest to naprawdę dobra rekomendacja. Krótko mówiąc, dywersyfikacja portfela zmniejsza ogólne ryzyko inwestycji poprzez rozłożenie kapitału inwestycyjnego na wiele instrumentów inwestycyjnych, sektorów lub klas aktywów. Fundusze ETF są łatwym sposobem na dywersyfikację portfela, ponieważ są to akcje lub obligacje całej grupy spółek połączone w jedną inwestycję. To daje Ci natychmiastową dywersyfikację.

Możesz łatwo kupować i sprzedawać ETF-y

Inwestowanie w ETF-y jest również stosunkowo proste. Dla początkujących kupowanie ETF-ów może być w pełni zautomatyzowane poprzez wybór odpowiedniego pośrednika. Dzięki bardzo prostemu procesowi kupna i sprzedaży płynność ETF-ów jest znacznie wyższa w porównaniu z porównywalnymi instrumentami inwestycyjnymi, takimi jak tradycyjne fundusze inwestycyjne. Chociaż zaleca się inwestowanie w ETF-y długoterminowo i regularnie (eliminując wahania rynku i względy podatkowe), możesz zasadniczo kupować i sprzedawać ETF-y tak często, jak chcesz i mieć płynne pieniądze z powrotem, kiedy masz na to ochotę.

ETF-y są tańsze w porównaniu do funduszy inwestycyjnych/akcyjnych

Fundusze ETF są bardzo opłacalnymi instrumentami inwestycyjnymi. Kupując ETF, otrzymujesz dobrze zdywersyfikowany portfel akcji/obligacji po znacznie niższych kosztach niż fundusze inwestycyjne czy pojedyncze akcje. Zwłaszcza indeksowe fundusze ETF są ogólnie bardzo interesującym narzędziem inwestycyjnym, ponieważ ich skład jest napędzany przez konkretny indeks giełdowy i dlatego nie jest potrzebny aktywny menedżer, a opłaty są zredukowane do minimum, w przeciwieństwie do aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych.

Fundusze ETF są doskonałym narzędziem inwestycyjnym, które polecam wszystkim początkującym i zaawansowanym inwestorom na drodze do budowania bogactwa i niezależności finansowej. Jest to w pełni pasywna forma inwestowania, gdzie nie ma potrzeby spędzania godzin na analizowaniu i śledzeniu poszczególnych akcji i ma doskonały stosunek ryzyka do zysku.

Related Posts

Leave a Comment