Depilacja laserowa oaz fotodepilacja to bardzo zbliżone do siebie metody usuwania niechcianego owłosienia. Mimo że należą do tej samej kategorii zabiegów różnice pomiędzy są dość wyraźne. Czym więc różni się depilacja laserowa od fotodepilacji?
Czym jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa Wrocław to obecnie jedna z najpopularniejszych metod usuwania niechcianego owłosienia. Podstawą działania tego rodzaju technologii jest wiązka światła o określonej długości fali, która oddziałuje bezpośrednio na melaninę znajdującą się w cebulce włosa. Oznacza to, że włosy ciemne i grube bardzo dobrze poddają się tego rodzaju depilacji. Światło lasera docierając do cebulki włosa powoduje jej trwałe uszkodzenie oraz uszkodzenie mieszka włosowego. Efektem tego jest gładka skóra wolna od podrażnień oraz innych problemów związanych z owłosieniem tj. podrażnienia po goleniu czy zapalenie mieszków włosowych.
Warto podkreślić, że depilacja laserowa charakteryzuje się skupioną wiązką światła. Oznacza to, że stanowi zabieg o silniejszych charakterze działania. Mimo że odczucia podczas depilacji laserowej nie pozwalają na pełny relaks, jej efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, które zapewniają komfort gładkiej skóry na długie miesiące.
Czym jest fotodepilacja?
Fotodepilacja to zbliżona grupa zabiegów do depilacji laserowej. Mimo że należą do tej samej rodziny, obie różnią się między sobą. Jedną z głównych różnic jest długość fali zabiegów fotodepilacji. W tym przypadku wykorzystuje się fale o długości od 420 do 1000 nm. W zabiegach laserowych wiązka światła jest stała, która w przypadku lasera Mediostar Next Pro wynosi 810 i 940 nm. Wzbogacona technologia o drugą wiązkę światła zwiększa efektywność lasera zapewniając tym krótszą serię zabiegów.
Ponadto fotodepilacja charakteryzuje się rozproszoną formą emisji światła. Oznacza to, że zabieg tego rodzaju wymaga większej powtarzalności zabiegów, w odróżnieniu od lasera, który wykazuje skupioną wiązkę światła. Zapewnia więc lepsze efekty, w krótszym czasie.
Wskazania i przeciwwskazania do depilacji laserowej oraz fotodepilacji
Pomimo różnic jakie występują między zabiegiem depilacji laserowej a fotodepilacją wskazania oraz przeciwwskazania dotyczą tych samym czynników.
Wśród wskazań do zabiegu jakim jest depilacja laserowa i fotodepilacji wyróżnia się:
- wrastające włoski;
- podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji (maszynka do golenia, wosk, depilator, krem do depilacji);
- zapalenia mieszków włosowych;
- hirsutyzm (zaburzenia hormonalne objawiające się występowaniem owłosienia u kobiet w miejscach typowo męskich tj. broda, wąsik, baczki, okolica brodawek sutkowych, lędźwia, linia brzucha;
- względy estetyczne i chęć pozbycia się niechcianego owłosienia.
Przeciwwskazania
– znamiona skórne;
– tatuaże w miejscu zabiegu;
– infekcja bakteryjna lub wirusowa (np. aktywna opryszczka);
– doustne retinoidy – aby wykonać zabieg, musi minąć 6 miesięcy od zakończenia leczenia;
– ciąża i karmienie piersią;
– stosowanie maści z retinolem (retinoidów miejscowych) w miejscu wykonania zabiegu – aby wykonać zabieg, musi minąć miesiąc od zakończenia leczenia;
– epilepsja (padaczka);
– cukrzyca;
– gorączka;
– leki fotouczulające, zioła fotouczulające (retinoidy, antybiotyki, dziurawiec, nagietek, szałwia, arcydzięgiel);
– choroby dermatologiczne skóry np: fotodermatozy, skłonności do przebarwień;
– nadwrażliwość na substancje wybielające;
– choroby autoimmunologiczne: np. toczeń, twardzina, bielactwo, łuszczyca;
– infekcja w okolicy zabiegu;
– choroby psychiczne;
– choroby układu nerwowego.
Przeciwwskazania w przypadku zabiegów na twarz:
– zabiegi z użyciem syntetycznych wypełniaczy (m.in. silikon) w miejscu zabiegu;
– zabiegi z użyciem naturalnych wypełniaczy w ostatnich 2 tygodniach w miejscu zabiegu;
– iniekcje toksyny botulinowej na 2 tygodnie przed zabiegiem;
– peelingi chemiczne na 2 tygodnie przed zabiegiem;
– głębokie peelingi chemiczne/ dermabrazja laserowa.